Po co jest ten CSS? | Cyber Centrum

Cyber Centrum |

Blog firmowy – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, rozwiązania powtarzających się problemów naszych klientów, porady informatyczne, nowinki z branży IT, informacje z życia firmy
Subskrybuj RSS

Po co jest ten CSS?

środa Wrz 22, 2010

foto: blog.bartoszkoplin.pl

CSS (ang. Cascading Style Sheets) czyli kaskadowe arkusze stylów to specjalny język opracowany do opisu formy prezentacji strony internetowej. Innymi słowy, język ten odpowiada za to JAK będzie wyglądał element strony internetowej w oknie przeglądarki internauty.

Po co w ogóle jest ten CSS?

Zanim stworzono język CSS strony internetowe tworzone były jedynie w oparciu o język HTML, który odpowiadał za cały dokument. Internet zaczął jednak dynamicznie ewoluować. Twórcom i opiekunom stron internetowych coraz trudniej było panować nad setkami, a czasem tysiącami dokumentów HTML i między innymi na takie potrzeby utworzono język CSS.

Proszę sobie wyobrazić serwis, w którym jest 100 pod stron i każdy nagłówek tego serwisu wyrównany jest do lewej strony. Pewnego dnia prezes stwierdził, że takie wyrównanie nie prezentuje się zbyt ładnie i nakazał, aby wszystkie nagłówki były wypośrodkowane.

W erze przed CSS biedny informatyk musiałby spędzić kilka godzin nad dłubaniem w kodzie. Dziś wystarczy, że dokona jednego wpisu w jednej linijce pliku arkusza stylów i wszystkie nagłówki, które odwołują się do tego pliku zmienią się automatycznie.

Zmiana pozycji nagłówka, rzecz prosta. OK! A co jeśli powiem, że odpowiednio modyfikując plik arkusza stylów możemy zmienić stronę na ZUPEŁNIE INNĄ! Jeśli odpowiednio skonstruowany zostanie szablon strony oraz plik arkusza stylów, to modyfikując zaledwie jeden plik można całkowicie zmienić wygląd tej strony!

Dzięki zastosowaniu jednego pliku arkusza stylów i odwoływaniu się do niego poszczególnych elementów stron internetowych możemy w jednym miejscu panować nad wyglądem tysięcy stron internetowych. Ponadto nie musimy przy każdym znaczniku html na nowo określać jego atrybutów , wystarczy, że zrobimy to raz w arkuszu stylów, a potem jedynie się do niego odwołamy.

Dzięki temu „odchudzamy” pliki html przez co strona ładuje się znacznie szybciej. Nie wspominając już o redukcji błędów, które może popełnić twórca strony internetowej.

Podsumowując. CSS odpowiedzialny jest za to jak elementy strony zostaną wyświetlone. Dzięki CSS strony ładują się szybciej, są bardziej elastyczne w modyfikacji wyglądu i łatwiej ich wyglądem zarządzać.

Cyber Centrum w swej ofercie posiada usługę: tworzenie stron internetowych. Zapraszamy!

Zadaj pytanie / Napisz komentarz