Trudne hasła łatwe do zapamiętania | Cyber Centrum

Cyber Centrum |

Blog firmowy – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, rozwiązania powtarzających się problemów naszych klientów, porady informatyczne, nowinki z branży IT, informacje z życia firmy
Subskrybuj RSS

Trudne hasła łatwe do zapamiętania

poniedziałek Lip 12, 2010

Co łączy stronę banku internetowego, popularny serwis nasza-klasa, oraz forum internetowe?

Wszystkie wyżej wymienione są systemami informatycznymi, w których zgromadzone zostały nasze dane osobowe. Oczywiście takich systemów jest znacznie więcej, różna jest również ilość i zakres przechowywanych danych, jednak w dalszym ciągu są to nasze dane i powinniśmy ich strzec!

Jednym z newralgicznych punktów bezpieczeństwa jest hasło umożliwiające dostęp do zasobów określonego systemu. W niniejszym wpisie przedstawię kilka prostych technik, dzięki którym stworzymy bardzo trudne do złamania hasło, jednocześnie łatwe do zapamiętania przez użytkownika.

Technika – użyj co masz pod ręką

Technikę można zastosować, kiedy używamy danego hasła na jednym komputerze np. w domu. Metoda ta polega na użyciu symboli, oznaczeń, numerów seryjnych etc. urządzeń, które mamy w zasięgu reki lub wzroku.

Przykład. Aktualnie pod ręką mam myszkę firmy Take-Me, odwracając ją widzę tabliczkę znamionową, mogę z niej utworzyć takie hasła jak:

Sn:9201736192

MNms3342

Ul.Rydgiera8

QCpassed920

Skomplikowane jednak nie trzeba ich pamiętać, bo zawsze są pod ręką.

Technika – co druga litera

Kolejna bardzo prosta metoda, polega na wpisaniu co drugiej litery w adresie strony www na której się logujemy. Przy czym co drugą znak pisany będzie wielką literą. Dla pewności na końcu dostawimy liczbę, która będzie sumą wszystkich znaków powstałych w ten sposób.

Przykład dla strony: www.allegro.pl

Co drugi znak czytany od tyłu: pOgLaWw7 (7 jest sumą wszystkich znaków powstałych w ten sposób)

Przykład dla strony: www.mbank.com.pl

Co drugi znak czytany od tyłu: PmCkAmWw8

Technika – pisanie przestawne

Bardzo prosta technika polegająca na pisaniu wybranego przez nas wyrazu, przez naciśnięcie klawisza będącego powyżej klawisza właściwego. Popatrz proszę teraz na swoją klawiaturę. Zwróć uwagę, że bezpośrednio nad literą „M” znajduje się litera „J”, bezpośrednio na „G” jest „T”, a bezpośrednio nad „O” jest „9”.

Dla komplikacja można zacząć pisać tekst z wielkiej litery.

Przykład: Wybieramy sobie jakieś słowo, które ma co najmniej 8 znaków i które łatwo zapamiętamy np. Kaloryfer.

Teraz piszemy je wciskając znaki będące bezpośrednio nad literami tworzącymi nasze słowo i tak powstało nam hasło: Iqo946r34

Powyższe techniki można oczywiście udoskonalać i dowolnie modyfikować. Na podobnych zasadach, każdy może utworzyć swoją własną metodę umożliwiającą zapamiętanie bardzo skomplikowanego hasła.

Bardzo istotne jest, aby nie używać jednego hasła do wszystkich systemów. Z pomocą wyżej wymienionych technik stworzenie 3 lub więcej trudnych haseł łatwych do zapamiętania, nie będzie dla Ciebie problemem!

Pamiętaj, aby hasło zawsze składało się z minimum 6 znaków i żeby zawierało litery małe i wielkie, cyfry oraz znaki specjalne. Nie używaj do tworzenia haseł swoich danych jak imię, nazwisko, data urodzenia etc, ani żadnych słów, które można odnaleźć w słowniku języka polskiego lub angielskiego.

A jakie Ty znasz sposoby zabezpieczenia haseł?

2 komentarze »

Kamil Wiśniewski:

Genialny poradnik :] Najbardziej podoba m i się metoda ” pisanie przestawne „

28 listopada 2010 | 20:26

Cieszę się, że wpis się spodobał :-)
Moją intencją było przekazać, że nie tyle chodzi o konkretną technikę na trudne hasło łatwe do zapamiętania, a o swój wymyślony algorytm.

29 listopada 2010 | 12:51
Zadaj pytanie / Napisz komentarz