Co ile należy czyścić system? | Cyber Centrum

Cyber Centrum |

Blog firmowy – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, rozwiązania powtarzających się problemów naszych klientów, porady informatyczne, nowinki z branży IT, informacje z życia firmy
Subskrybuj RSS

Co ile należy czyścić system?

środa Cze 23, 2010

Naprawa komputerów Legnica

Bardzo często w swojej pracy spotykam się z tym pytaniem*. Z reguły, przewrotnie odpowiadam: „a według Ciebie, co ile się powinno to robić?” i tutaj padają różne terminy poparte radami różnych autorytetów, w tym również „informatyków”. Najczęstszą odpowiedzią jest nie rzadziej niż raz lub dwa razy do roku.

Otóż, moi mili, na tak postawione pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć!

System powinno się formatować tylko i wyłącznie w jednym przypadku:

Gdy koszt postawienia systemu od nowa jest niższy niż koszt usuwania poszczególnych z nim problemów, Przy czym koszt, może być mierzony w czasie usuwania usterki, komforcie pracy użytkownika, bezpieczeństwie innych systemów informatycznych lub w PLN.

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak dbasz o higienę swojego komputera. Jeśli nie zaśmiecasz go różnymi dziwnymi programami, które goszczą u Ciebie tylko przez kilka dni lub minut. Jeśli raz na kwartał uruchomisz skanowanie i defragmentacje dysków. Jeśli masz aktywne i aktualne oprogramowanie antywirusowe/anty-spyware. Wreszcie, jeśli przestrzegasz pewnych elementarnych zasad związanych z używaniem komputera czy Internetu. Twój system nie będzie musiał być czyszczony przez kilka lat!

Jeśli jednak pojawił się problem z Twoim komputerem, z którym sam nie możesz sobie poradzić, skontaktuj się ze specjalistą.

*Gdzie czyścić jest rozumiane przez skasowanie systemu, najczęściej powiązane z formatowaniem partycji systemowej i wgarnie go od nowa.

2 komentarze »

Pytanie jest zadawane notorycznie przez 90% klientów którzy mają problem z windowsem. Co ile trzeba ? Kiedy należy ?… nie ma odpowiedzi na to pytanie i basta !

4 listopada 2010 | 00:59

W pełni się zgadzam. Napisałem ten wpis, ponieważ mnie również bardzo często klienci o to pytają :)

Pozdrawiam kolegę po fachu!

4 listopada 2010 | 16:20
Zadaj pytanie / Napisz komentarz