Lipiec, 2010 | Cyber Centrum

Cyber Centrum |

Blog firmowy – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, rozwiązania powtarzających się problemów naszych klientów, porady informatyczne, nowinki z branży IT, informacje z życia firmy
Subskrybuj RSS

Najlepszy program antywirusowy

środa Lip 28, 2010


Poruszanie tego tematu to jak włożenie kija w mrowisko. Z reguły jest tak, że ilu informatyków, tyle „najlepszych” programów antywirusowych. Co ciekawe, wszyscy mogą mieć rację. Wszak jeden informatyk będzie buszował głęboko w otchłani Internetu, a inny będzie zaledwie dryfował po jego powierzchni. Stąd jeden będzie potrzebował wysokiej jakości, nowoczesnej łodzi podwodnej, drugiemu wystarczy żaglówka. Najlepsze według mnie przedstawię w dzisiejszym wpisie.

Do domu lub dla żeglarza

Jeśli z Internetu korzystasz pobieżnie: przeglądasz sprawdzone strony www, nie otwierasz nieznanych linków lub załączników, nie uruchamiasz niebezpiecznych aplikacji itp. to proponował bym wybór darmowego programu łączącego wysoką skuteczność z prostotą konfiguracji. Osobiście polecam dwa programy: avira lub avast, najczęściej ten ostatni.

Program Avast! można bezpłatnie ściągnąć ze strony producenta, po zarejestrowaniu można za darmo używać go rok czasu. Prosty w instalacji i konfiguracji, wiele dodatkowych usług np. skaner programów p2p, poczty czy komunikatorów.

Dla firmy lub użytkownika bardziej wymagającego

Jeśli jesteś osobą, która stale testuje nowe oprogramowanie, przegląda dziesiątki niebezpiecznych stron lub zależy tobie na maksymalnym poziomie bezpieczeństwa Twojego komputera. W tym przypadku w grę wchodzą jedynie programy komercyjne czytaj płatne. Według mojej opinii na rynku są dwa produkty, na które zwróciłbym uwagę. Są to Norton Internet Security oraz ESET Smart Security. Tym razem zalecam to pierwsze.

Wszystkie wymienione powyżej, są kombajnami zawierającymi szerokie spektrum funkcjonalności, gdzie usuwanie wirusów jest zaledwie jedną z funkcji, jednak w tym wypadku różnica w cenie zaledwie kilkudziesięciu złotych powoduje, że decydowałbym się na zakup właśnie tego typu rozwiązania.

Na koniec drobna uwaga, we wpisie założyłem, ze dysponujemy średniej klasy „dzisiejszym” komputerem. A jakiego programu antywirusowego Ty używasz?


Trudne hasła łatwe do zapamiętania

poniedziałek Lip 12, 2010

Co łączy stronę banku internetowego, popularny serwis nasza-klasa, oraz forum internetowe?

Wszystkie wyżej wymienione są systemami informatycznymi, w których zgromadzone zostały nasze dane osobowe. Oczywiście takich systemów jest znacznie więcej, różna jest również ilość i zakres przechowywanych danych, jednak w dalszym ciągu są to nasze dane i powinniśmy ich strzec!

Jednym z newralgicznych punktów bezpieczeństwa jest hasło umożliwiające dostęp do zasobów określonego systemu. W niniejszym wpisie przedstawię kilka prostych technik, dzięki którym stworzymy bardzo trudne do złamania hasło, jednocześnie łatwe do zapamiętania przez użytkownika.

Technika – użyj co masz pod ręką

Technikę można zastosować, kiedy używamy danego hasła na jednym komputerze np. w domu. Metoda ta polega na użyciu symboli, oznaczeń, numerów seryjnych etc. urządzeń, które mamy w zasięgu reki lub wzroku.

Przykład. Aktualnie pod ręką mam myszkę firmy Take-Me, odwracając ją widzę tabliczkę znamionową, mogę z niej utworzyć takie hasła jak:

Sn:9201736192

MNms3342

Ul.Rydgiera8

QCpassed920

Skomplikowane jednak nie trzeba ich pamiętać, bo zawsze są pod ręką.

Technika – co druga litera

Kolejna bardzo prosta metoda, polega na wpisaniu co drugiej litery w adresie strony www na której się logujemy. Przy czym co drugą znak pisany będzie wielką literą. Dla pewności na końcu dostawimy liczbę, która będzie sumą wszystkich znaków powstałych w ten sposób.

Przykład dla strony: www.allegro.pl

Co drugi znak czytany od tyłu: pOgLaWw7 (7 jest sumą wszystkich znaków powstałych w ten sposób)

Przykład dla strony: www.mbank.com.pl

Co drugi znak czytany od tyłu: PmCkAmWw8

Technika – pisanie przestawne

Bardzo prosta technika polegająca na pisaniu wybranego przez nas wyrazu, przez naciśnięcie klawisza będącego powyżej klawisza właściwego. Popatrz proszę teraz na swoją klawiaturę. Zwróć uwagę, że bezpośrednio nad literą „M” znajduje się litera „J”, bezpośrednio na „G” jest „T”, a bezpośrednio nad „O” jest „9”.

Dla komplikacja można zacząć pisać tekst z wielkiej litery.

Przykład: Wybieramy sobie jakieś słowo, które ma co najmniej 8 znaków i które łatwo zapamiętamy np. Kaloryfer.

Teraz piszemy je wciskając znaki będące bezpośrednio nad literami tworzącymi nasze słowo i tak powstało nam hasło: Iqo946r34

Powyższe techniki można oczywiście udoskonalać i dowolnie modyfikować. Na podobnych zasadach, każdy może utworzyć swoją własną metodę umożliwiającą zapamiętanie bardzo skomplikowanego hasła.

Bardzo istotne jest, aby nie używać jednego hasła do wszystkich systemów. Z pomocą wyżej wymienionych technik stworzenie 3 lub więcej trudnych haseł łatwych do zapamiętania, nie będzie dla Ciebie problemem!

Pamiętaj, aby hasło zawsze składało się z minimum 6 znaków i żeby zawierało litery małe i wielkie, cyfry oraz znaki specjalne. Nie używaj do tworzenia haseł swoich danych jak imię, nazwisko, data urodzenia etc, ani żadnych słów, które można odnaleźć w słowniku języka polskiego lub angielskiego.

A jakie Ty znasz sposoby zabezpieczenia haseł?


Domowa sieć bezprzewodowa

poniedziałek Lip 5, 2010

sieci bezprzewodowe

Dziś, już niemal każdy kto posiada w domu laptopa i internet, ma również bezprzewodową sieć komputerową.

To w końcu takie proste. Idziemy do sklepu, kupujemy router Wi-Fi, podłączamy internet, uruchamiamy laptopa  i Voila! Wszystko było by super, gdyby nie fakt, że od dziś, dzięki nam, pół osiedla ma bezpłatny dostęp do internetu. Nie wspominając, że utworzona została  gigantyczna luka w bezpieczeństwie naszych komputerów.  Pół biedy jeśli zrobiono to w domu, ale w firmie?

Co więc musisz zrobić, aby maksymalnie zabezpieczyć swoją sieć:

  • zmień domyślny login i hasło dostępu do urządzenia (zmiana loginu nie zawsze jest możliwa)
  • zmień domyślną nazwę sieci (ang.  SSID), staraj się uczynić ją możliwie skomplikowaną – mile widziane małe i wielkie litery oraz cyfry
  • ukryj rozgłaszanie nazwy sieci (ang. SSID broadcast), jeśli masz komputer z systemem MS Vista sprawdź czy będziesz mógł podłączyć się do sieci, zauważyłem że system ten ma problemy z łączeniem się z sieciami z ukrytym SSID
  • uruchom szyfrowanie WPA2 (PSK) – utwórz bardzo trudne hasło, najlepiej, aby składało się z minimum 8 znaków: małe i wielkie litery, cyfry oraz znaki specjalne oraz aby nic nie znaczyło!

Jeśli masz firmę, wyizoluj zupełnie bezprzewodowy segment sieci. Możesz to zrobić na wiele sposobów: za pomocą odrębnego łącza internetowego, switcha posiadającego VLAN lub odpowiednio skonfigurowanego routera.Po co ryzykować? W końcu informacje to dziś jeden z najcenniejszych zasobów.

Jeśli masz problemy z konfiguracją swojego urządzenia skontaktuj się z nami – pomożemy.


Przeciwności losu

poniedziałek Lip 5, 2010

W zeszłym tygodniu dotknęły  nas dwie przykre historie.

Najpierw uszkodzeniu uległ pasek rozrządu w naszym samochodzie, co doprowadziło do rozsypania się (sic!) silnika. Trzeba było kupić cały nowy-używany silnik plus klika dodatkowych nowych-nowych części. No i mechanik też nie wykazywał entuzjazmu, aby naprawić to za przysłowiowe „dziękuję”. Nasz portfel odczuł to boleśnie.

W weekend z kolei, nasz francuski operator hostingu miał dość poważną awarię. Uszkodzeniu uległ jeden z dysków, na których znajdowało się szereg stron, którymi się opiekujemy. Na szczęście dysponowaliśmy kopiami zapasowym (w końcu właśnie za to ludzie nam płacą) i wszystkie strony uruchomiliśmy na nowo.

Nic to. Nie łamiemy się. Czas zacząć nowy tydzień :-)