Październik, 2010 | Cyber Centrum

Cyber Centrum |

Blog firmowy – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, rozwiązania powtarzających się problemów naszych klientów, porady informatyczne, nowinki z branży IT, informacje z życia firmy
Subskrybuj RSS

Pozycjonowanie stron

czwartek Paź 28, 2010

W niniejszym wpisie postanowiłem podzielić się odrobiną wiedzy na temat pozycjonowania stron internetowych. Opisuję tutaj zupełnymi podstawy, więc jeśli zajmujesz się pozycjonowaniem stron i masz na tym polu jakieś doświadczenie to możesz dalej nie czytać, ponieważ nie znajdziesz nic odkrywczego.

Niniejsza wiedza jest kroplą w morzu SEO, jednak może niektórym odrobinę rozjaśnić i usystematyzować pewne kwestie. Wiedza tu zawarta pomoże nie tylko zaistnieć w wyszukiwarce Google, ale również wspiąć się na pierwsze miejsca w wynikach, na mało konkurencyjne frazy.

Tematyką pozycjonowania stron zainteresowałem się dobre pięć lat temu, od tego czasu zarówno rynek pozycjonowania (kiedyś nie było takiego pojęcia) jak i techniki odrobinę się zmieniły, jednak główny model działania pozostał bez zmian.  Zacznijmy jednak od podstaw.

Co to jest pozycjonowanie stron?

Search Engine Positioning w skrócie SEO lub pozycjonowanie to czynności, w wyniku których pozycjonowana strona znajduje się maksymalnie wysoko w wynikach wyszukiwania na określone frazy w wyszukiwarce.

Przykład. Posiadamy stronę opisującą psy rasy labrador. Otwieramy wyszukiwarkę Google i wpisujemy słowo „labrador”. W wynikach szukamy naszej strony. Jeśli nie ma jej na pierwszej stronie, czyli wśród pierwszych 10 wyników, to nasza strona praktycznie nigdy nie zostanie odwiedzona przez internautów.

Dlaczego Google

Większość firm pozycjonujących pisze o pozycjonowaniu w Google, powodem tego jest fakt, że 95% internautów w Polsce wyszukuje tylko w tej wyszukiwarce. Poza tym niektóre duże portale np. Interia, do wyszukiwania wykorzystują właśnie wyszukiwarkę Google.

Od czego zależy miejsce strony w wyszukiwarce?

W celu nadania stronie określonej pozycji wyszukiwarki stosują szereg algorytmów. Prawda jest taka, że nie ma osoby ze światka SEO, która znała by je wszystkie. Algorytm klasyfikacji stron jest jedną z najbardziej strzeżonych tajemnic Google. Są jednak pewne ogólne informacje: część z nich podaje samo Google, część zaobserwowano w wyniku różnych testów.

Ustalono, że cztery najważniejsze elementy wpływające na pozycję strony to popularność witryny, siła i ilość linków przychodzących, konstrukcja samej strony oraz jej treść tzw. content. Cechy te oraz techniki pozycjonowania, w kolejnym wpisie.

Jeśli nie masz czasu lub chęci poświęcać czas na pozycjonowanie strony, zleć to nam!


Automatyczne aktualizacje windows

czwartek Paź 7, 2010

Do stworzenia niniejszego, mikro artykułu zainspirował mnie kolejny wpis, który niedługo opublikuję. Będzie on dotyczył sposobu, w jaki można usunąć powiadomienie o oryginalności systemu Widows.

Ktoś zapyta – co mają aktualizacje automatyczne, do powiadomienia. Ano mają. Bo żeby powiadomienie w ogóle pojawiło się w systemie, trzeba je najpierw zainstalować, a często użytkownicy komputerów robią to nieświadomie – bo system robi to za nie!

Większość komputerów posiadających system Windows XP ma domyślnie zaznaczoną opcję Automatycznie pobierz aktualizację dla mojego komputera i zainstaluj je. Nie jest to jednak zalecane ustawienie.

Nie polecam go, z kilku powodów:

Tracimy kontrolę nad tym, jakie aktualizacje się ściągają – bardzo często wgrywają nam się rzeczy, które są nam nie potrzebne. Nie wspominając o tym,  że część aktualizacji powinno być wgrywane pod nadzorem informatyka! Przykładem niech będzie zbiorcza aktualizacja Service Pack 3 (SP3), po instalacji której zdarza się, że komputery zaczynają zachowywać się co najmniej dziwnie.

Podczas ściągania zapychają nam łącze internetowe. Pal licho jeśli mamy szybkie łącze szerokopasmowe. Gorzej jeśli mamy 512kbps do podziału na całą sieć. Niby pobieranie aktualizacji odbywa się w sposób inteligentny tzn. pobierają się wtedy kiedy nie korzystamy z internetu. Problem tylko, że ta inteligencja ogranicza się do jednego komputera – nie zaś do całej sieci.

Dlatego proponuję ustawienie:

  • Pobierz dla mnie aktualizację, ale pozwól mi wybrać, kiedy mają być zainstalowane (dla komputerów z szybkim internetem)
  • Powiadom mnie, ale nie pobieraj ani nie instaluj aktualizacji automatyczne (dla posiadaczy wolniejszego łącza).

W chwili, kiedy „nazbiera się” więcej aktualizacji zalecam wezwanie do siebie swojego informatyka, aby przeprowadził proces aktualizacji.

Uwaga! Jeśli posiadasz z nami umowę o opiekę informatyczną, aktualizacje będziemy wgrywać za Ciebie, w dniu serwisowym, który ustalamy w chwili podpisania umowy. Innymi czynnościami są: aktualizacja baz programów antywirusowych, defragmentacja/skanowanie dysków, archiwizacja danych.